Haber Detayı
29 Temmuz 2019 - Pazartesi 17:35 Bu haber 2876 kez okundu
 
Dönüm başına miktarlar belirlendi
Orman İşletme Müdürlüğü tarafından muhtarlara yönelik olarak gerçekleştirilen toplantıda, halk arasında orman arazileri kiralama bedeli olarak bilinen konu hakkında bilgilendirme yapıldı. Dönüm başına belirlenen kilogram miktarları da açıklandı.
EKONOMİ Haberi
Dönüm başına miktarlar belirlendi

2016 yılında başlayan ve her yıl düzenlenen, bu yıl da Pazartesi günü gerçekleştirilen toplantıda, 25.02.2016 tarihinde yürürlüğe giren 302 sayılı tebliğ hükümlerine göre fındık meyvesini üretiminin, toplanmasının ve satışının yapılmasının gerekliliğinden bahseden Karasu Orman İşletme Müdürü Sungur Mehmet Yeni, “Karasu Orman İşletme Müdürlüğü olarak Karasu, Kocaali ve Ferizli’de görev yapıyoruz. Her sene yenilenen ve bu yıl da sorumluluk alanımızda mevcut bulunan ve 2B arazisi dışında kalan alanlarda yer alıp, odun dışı ürün şeklinde nitelendirilen, mevzuata göre üretimi, toplanması ve satışı izne tabi olan fındık meşceresi FNA ve FNA3 orman alanlarındaki fındık meyvesi ile amenajman planları ile hasta mevsimi süresince üretimin kayıt altına alınmasıyla yöre ve ülke ekonomisine katkı sağlanmaya devam edilecektir” dedi.

 

Dönüm başı miktarlar

 

2019 yılı fındık rekolte tespit komisyonu tarafından belirlenen miktarlara göre bu yıl Karasu’da bir dönümlük alanda elde edilecek fındık ürün miktarının 130.24 kilogram olarak belirlendiğini belirten Yeni, Karasu Haberleri’ne yaptığı açıklamada “Bu miktar dönüm başı Kocaali’de de 130.24, Ferizli’de ise 111.60 kilogramdır. Bu bağlamda mahalle muhtarlarımızla toplanarak hangi bölmeden ve ne kadar alandan toplanacağına dair konuları kendilerine tebliğ ettik” şeklinde konuştu. Kendilerine verilen ilan yazılarının mahallelerde ilan edilerek ve sonrasında ilan tutanaklarının Orman İşletme Müdürlüğü’ne teslim edilmesiyle bu uygulamadan yararlanacak olan orman köylüsü ve kooperatiflerin en geç 2 Ağustos gününe kadar müracaat ederek bir ay içerisinde satış yapabileceklerini de ifade eden Sungur Mehmet Yeni, “Diyelim ki şahsın üç dönüm açması var. Kişi, ‘Zaten tarife bedel ödüyorum, bir dönüm daha açayım’ derse o kişi tarife bedelinden çıkartılır ve tümünden mesul olur. Orman suçu işlemiş kişiler bu tarifeye alınmaz, toplama izni de verilmez” şeklinde konuştu.

 

HABERE AİT FOTOĞRAFLAR AŞAĞIDA:

 

Kaynak: (KH) - KarasuHaberleri.com Editör: Nevtan Angün
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
Dönüm başına miktarlar belirlendi
Dönüm başına miktarlar belirlendi
Dönüm başına miktarlar belirlendi
Dönüm başına miktarlar belirlendi
Dönüm başına miktarlar belirlendi
Dönüm başına miktarlar belirlendi
Yorumlar
Haber Yazılımı