Haber Detayı
02 Haziran 2019 - Pazar 01:28 Bu haber 3507 kez okundu
 
Zaferin mimarlarına madalya
Karasulu gaziler onuruna düzenlenen iftar programında ilçe protokolü, gazi ve gazi aileleri ile bir araya geldi. 35 gazi ve ailesinin davetli olduğu programda 19 KKTC gazisine de madalyaları takdim edildi.
MAGAZİN Haberi
Zaferin mimarlarına madalya

Kıbrıs Barış Harekatı nedeniyle Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) tarafından hazırlanan milli mücadele madalyaları, gaziler onuruna düzenlenen iftar programında sahiplerine takdim edildi. Perşembe günü Şehr-i Keyff’te düzenlenen iftar programına, Karasu’da yaşayan 35 gazi ve gazilerin aileleri katıldı. Karasu Kaymakamı Aziz Mercan, İlçe Jandarma Komutanı Ahmet Tevfik Altunel, İlçe Emniyet Müdürü Mehmet Fatih Ersoy, İlçe Milli Eğitim Müdürü Çetin Turhan, İlçe Müftüsü Mustafa Aydın ve askeri erkan, ayrı masalarda gazi aileleriyle birlikte oturarak oruçlarını açması, takdirle karşılanan görüntüler ortaya koydu. İftar öncesi, Merkez Camii İmam Hatibi Ali Sarımert, Kur’an-ı Kerim okudu. Sarımert’in canlı okuduğu ezan ile orucunu açan protokol, gaziler ve gazi aileleri, yemek sonrası uzun sohbet etme fırsatı da buldu.

 

 

Destansı zaferin mimarları

 

İlçe Müftüsü Mustafa Aydın, yemek sonrası dua etti. Duanın ardından 19 Kıbrıs gazisine KKTC tarafından hazırlanıp gönderilen madalyalar ve plaketleri takdim edildi. Takdim töreni öncesi bir konuşma yapan Kaymakam Aziz Mercan, "1974 yılında Kıbrıs’taki soydaşlarımızın karşı karşıya kalmış olduğu soykırıma karşı Türkiye Cumhuriyeti Devleti olarak, uluslararası sözleşmelerden kaynaklanan garantörlük haklarımızın kullanarak Kıbrıs adasına yaptığımız ve ismine “Barış Harekatı” adını verdiğimiz ve hepimizin büyük gurur duyduğu destansı bir zaferdir” dedi. Mercan, sözlerini “Bu zaferde canını feda eden 500 şehidimizi rahmetle anarken; 48 binin üzerindeki muharip gazimizden hayatta olanlara sağlık, hayatını kaybetmiş olanlara da rahmet diliyoruz” diyerek tamamladı. Program sonrası ilçe protokolü ve gaziler hatıra fotoğrafı çektirmeyi de ihmal etmedi.

 

Kaynak: (KH) - KarasuHaberleri.com Editör: Nevtan Angün
Yorumlar
Haber Yazılımı