Haber Detayı
31 Temmuz 2019 - Çarşamba 15:56 Bu haber 5982 kez okundu
 
Tasarruf için kapatıldı
Yapımına 2016 yılında başlanan ve 2018 yılında tamamlanarak hizmete açılan Karasu Yüksek Öğrenim Öğrenci Yurdu, tasarruf tedbirleri kapsamında kapatıldı. 400 kapasiteli yurdun, 175 öğrenci bulunması dolayısıyla mı yoksa başka bir nedenle mi kapatıldığı konusunda bir açıklama yapılmadı.
EĞİTİM Haberi
Tasarruf için kapatıldı

11 trilyon sokağa mı atıldı?

 

Gençlik ve Spor Bakanlığı’na bağlı olan Kredi Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü, Karasu ile birlikte Akyazı öğrenci yurtlarının kapatılması talimatını verdi. Yapımına 2016 yılında başlanan ve kız-erkek olmak üzere iki bloktan oluşan toplam 400 kapasiteli Karasu Yüksek Öğrenim Öğrenci Yurdu, 2018 yılında faaliyete geçmiş ve edinilen bilgiye göre 175 öğrenciye hizmet vermekteydi. Açılışından henüz bir yıl bile geçmeden KYK yurdunun kapatılması öğrenciler, velileri ve ilçe halkı tarafından büyük tepkiyle karşılandı. 11 milyon 243 bin artı KDV bedeliyle Toplu Konut İdaresi (TOKİ) tarafından yine Karasu TOKİ’nin arkasında yaptırılan öğrenci yurtlarının, öğrenci sayısının yetersiz olması nedeniyle mi yoksa hangi sebepten kapatıldığı ve yeniden açılıp açılmayacağı konusunda bir açıklama yapılmadı.

 

Neden ilgi görmedi?

 

Tasarruf tedbirleri kapsamında kapatıldığı tahmin edilen KYK yurdunda kalan öğrencilerin ise, tek tek aranarak diledikleri taktirde çevre ilçe veya Adapazarı merkez yurtlarına kayıtlarının aldırılabileceğinin söylendiği öğrenildi. Geçtiğimiz yıllarda yaklaşık 1.800 öğrencisi bulunan bu yıl ise 1.200 öğrencinin kayıt yaptırılması beklenen yurda öğrenciler tarafından ne sebepten dolayı ilgi gösterilmediği ise merak konusu oldu. Mevcut öğrencilerin ilçeden uzak noktalarda bulunan yurtlara yerleştirilebileceği teklifinin de öğrenciler tarafından olumlu karşılanmadığı öğrenilirken, öğrenci velilerinin de “Çocuklarımız adeta sokağa mı atılıyor? Özel yurt ya da ev tutacak durumumuz yok” şeklinde tepki gösterdikleri de belirtildi.

 

Kaynak: (KH) - KarasuHaberleri.com Editör: Nevtan Angün
Yorumlar
Haber Yazılımı