Haber Detayı
17 Ocak 2019 - Perşembe 09:50 Bu haber 4794 kez okundu
 
Primlerin 3’te 2’si devletten
Ziraat Bankası Karasu İlçe Şube Müdürü Yusuf Kaya, Tarım Sigortaları Havuzu (TARSİM) üzerinden yapılan tarım sigortalarında primin 3’te 2’sinin devlet tarafından ödendiğini ifade etti. Kaya, don sigortasının son başvuru tarihinin 5 Mart olduğunu da sözlerine ekledi.
EKONOMİ Haberi
Primlerin 3’te 2’si devletten

TARSİM’le ilgili Karasulu çiftçiye yönelik önemli açıklamalarda bulunan Ziraat Bankası Karasu İlçe Şube Müdürü Yusuf Kaya, “Çiftçilerim tarımsal işletme varlıklarını TARSİM’e sigorta etmeleri halinde bankamızdan kullandıkları kredilere devlet tarafından indirimli faiz oranları geliyor. TARSİM üzerinden yapılan tarım sigortalarında primin 3’te 2’si devlet tarafından ödeniyor” şeklinde konuştu. “Doğal afetler ve kuraklık nedeniyle kredi borcunu ödeyemeyen müşterilerimizin kredi borçlarının ertelenmesinde yasal mevzuat gereğince yalnızca faiz indirimli kredi borçları ertelenebiliyor” diyen Yusuf Kaya, “Dolayısıyla üreticilerimizin tarımsal varlıklarının TARSİM’e sigorta ettirilmesi şartı kredi borçlarının ertelenmesi işlemlerinde de aranıyor” ifadelerini kullandı.

 

Mağduriyet yaşamamaları için

 

2018 yılında TARSİM’e sigorta yaptıramayanların ciddi mağduriyet yaşadıklarına da değinen Müdür Yusuf Kaya, “2018 yılı içerisindeki kredi borçlarının ertelenmesi işlemlerinde TARSİM’e sigorta yaptıran müşterilerimiz, bu imkanından yararlanırken sigorta yaptırmayan müşterilerimiz ertelemeden ve devlet tarafından sübvanseye edilen faiz indiriminden yararlanamadı” dedi. Yusuf Kaya, bu açıdan tüm üretici ve müşterilerin Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS) bilgilerini güncellemeleri ve TARSİM sigortalarını yaptırmaları gerektiğini belirtti. Don sigortasının son başvuru tarihinin 5 Mart olduğundan söz eden Kaya, “Üreticiler, ÇKS güncellemelerini en kısa sürede yapmak suretiyle tarım sigortalarını şubemizden yaptırabilecek. Çiftçilerin mağduriyetlerini azaltmak için bir an önce TARSİM sigortalarını yaptırmalarını tavsiye ediyoruz” diye konuştu. Kaya, “Tüm çiftçilerize öncelike hasarsız bir hasat dönemi sonra da bol ürün ve iyi fiyatlar görmelerini canı gönülden isterim” diyerek sözlerini tamamladı.

 

HABER: Esra Aydın

 

Kaynak: (KH) - KarasuHaberleri.com Editör: Nevtan Angün
Yorumlar
Haber Yazılımı