Reklamı Geç
Haber Detayı
13 Mart 2019 - Çarşamba 15:50 Bu haber 3691 kez okundu
 
Mirasın emanetçileri, Ersoy’u andı
Karasu Şehit Hasan Keleş Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri tarafından hazırlanan 12 Mart İstiklal Marşı’nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Günü programı, izleyenlere duygu dolu anlar yaşattı. İstiklal Marşı’nın mirasçısı gençler, başarılı performansları ile alkış aldı.
GÜNDEM Haberi
Mirasın emanetçileri, Ersoy’u andı

Salı günü konferans salonunda gerçekleştirilen 12 Mart İstiklal Marşı’nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Günü programı, Şehit Hasan Keleş Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri tarafından başarıyla sahneye konuldu. Sunumunu okulun Türk dili ve edebiyatı öğretmenleri Güray Aksoy ile Fikriye Yılmaz’ın yaptığı anma programı, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. İstiklal Marşı’nın yazarı Mehmet Akif Ersoy’un hayatının anlatıldığı bir izletinin sunulmasının ardından okulun tarih öğretmeni Adem Evgin, günün anlam ve önemine dair bir konuşma yaptı. İstiklal Marşı’nın doğuş hikayesini anlatan Evgin’in konuşması büyük alkış aldı.

 

 

Öğrencilerden başarılı performans

 

Şehit Hasan Keleş Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencilerinin hazırladığı İstiklal Marşı oratoryosu da beğeniyle izlendi. Oratoryonun ardından okul öğrencilerinden Selin Özmert, Mehmet Akif Ersoy’un yazdığı ‘Atiyi Karanlık Görerek Azmi Bırakmak’ isimli şiiri okudu. Öğrenciler tarafından sahnelenen İstiklal Marşı’nın yazılış öyküsünün canlandırılması ve mezun öğrencilerden Eda Akça’nın seslendirdiği türkü, davetlilerin beğenisini kazandı. Anma programı, ilçe genelinde düzenlenen yarışmalarda dereceye giren öğrencilere, ödüllerinin verilmesiyle son buldu. Dereceye giren öğrencilere ödüllerini, Karasu Kaymakamı Aziz Mercan, Belediye Başkan Vekili Hakan Özmen ve İlçe Milli Eğitim Müdürü Çetin Turhan verdi. ‘İstiklal Marşı’nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Günü’ konulu yarışmalarda dereceye giren öğrenciler şöyle sıralandı:

 

Resim yarışması:

1) Tusem Alkan (Aziziye İ.O.)

2) Zeynep Berre Akgün (Aziziye O.O.)

3) Deniz Saraç (Karasu İ.O.)

 

Şiir yarışması (Ortaokul):

1) Revza Nur Sakallı (Fatih Sultan Mehmet O.O.)

2) Rüveyda Kurtipek (Namık Kemal İmam Hatip O.O.)

3) Eren Ekşi (Şehit Ferhat Sözer O.O.)

 

Şiir yarışması (Lise):

1) Mahmut Mansur (Karasu Anadolu İmam Hatip Lisesi)

2) Betül Kuzu (Karasu Atatürk Anadolu Lisesi)

3) İmran Albdola (Şehit Hasan Keleş M.T.A.Lisesi)

 

Kaynak: (KH) - KarasuHaberleri.com Editör: Nevtan Angün
Yorumlar
Haber Yazılımı